+48 601 362 070

Wykonawcy ociepleń na bakier ze znajomością przepisów budowlanych

źródło: Stowarzyszenie na rzecz Systemów Ociepleń

Z trzeciej fali badania badania TNS Pentor Poznań “Rynek ociepleń ścian zewnętrznych w Polsce” wynika, że zaledwie 47 proc. wykonawców ocieplających ściany budynków zna przepisy na tyle dobrze, by z przekonaniem stwierdzić, że stosowanie materiałów bez aprobaty technicznej jest niezgodne z prawem budowlanym. Nieznajomość zasad doboru materiałów wiąże się z ryzykiem niewłaściwego ocieplenia ścian, czego skutki inwestorzy i użytkownicy budynków mogą odczuwać przez wiele lat. Nieprawidłowa termoizolacja oznacza także stratę energii, wyższe koszty ogrzewania i większą emisję CO2.
Zmniejsza się również liczba firm, które zawsze stosują wyroby ociepleniowe z aprobatami (z 77 do 65 proc. w okresie od stycznia do sierpnia tego roku). Ponadto niemal jedna trzecia powierzchni ścian ocieplanych budynków nie jest objęta gwarancją producenta, ponieważ stosuje się na nich tzw. “składaki” zamiast certyfikowanych systemów ociepleń.
Badanie realizowane przez TNS Pentor Poznań to cykliczny projekt rozpoczęty w październiku 2011 r. Druga fala pomiaru odbyła się w styczniu i lutym 2012 r., kolejna – w sierpniu 2012 r. Analiza obejmuje producentów systemów ociepleń oraz firmy wykonawcze, które realizują prace związane z ocieplaniem ścian zewnętrznych budynków. Patronat merytoryczny nad projektem sprawuje Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń. Elementem analizy jest także ocena koniunktury w budownictwie i branży budowlanej. Trzecia fala sondażu przyniosła w tym zakresie mało optymistyczne rezultaty.
Szczegółowe wyniki ankiety omówione są w załączonym komunikacie prasowym.

źródło: Stowarzyszenie na rzecz Systemów Ociepleń